Toplumsal Dayanışma için Psikologlar Derneği (TODAP), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Diyarbakır Belediyesi ve Bağlar Belediyesi tarafından 15-16 Eylül'de Diyarbakır, Sümerpark'ta düzenlenecek olan III. Eleştirel Psikoloji Sempozyumu'nun programı aşağıdadır.
04 Ağustos 2012
12 Eylül darbesinden sonraki 30 yıllık süreçte toplumun hatırı sayılır bir bölümü devlet eliyle yaratılan sistematik baskılara maruz kaldı ve tüm toplum, faili meçhul cinayetler, yargısız infazlar, zorunlu göç ve işkencelere tanıklık etti. Bu travmatik süreçler gündelik hayatın giderek zorlaşmasına, düşünce ve ifade özgürlüğünün baskılanmasına neden olduğu gibi, geleceğe dair tasarımların silinmesine, barış ve güvenlik içinde bir hayat yaşamanın mümkün olduğuna dair umudun giderek zayıflamasına yol açtı. "Toplumsal yas ve travma hali" olarak tarif edilebilecek bu tablo, hayata tutunma çabasına ket vurdu, örgütlenme ve politik eylemlere yabancılaşmayı da beraberinde getirdi.
13 Nisan 2012
Thomas Szasz der ki (1) ” Psikiyatri kaynaklı istismar olamaz, çünkü kurumsal psikiyatrinin bizzat kendisi istismardır. Engizisyon kaynaklı istismarın olamayacağı gibi…
17 Mayıs 2011
Danışmanlık merkezlerinin kapatılması hakkında 8 Ocak'ta yapılan toplantının raporu aşağıdadır.
10 Ocak 2011
Klinik ortamda çalışan herkes zekâ testlerinin yaygın kullanımını bilir. Kulağa bilimsel gelen “zekâ katsayısı” terimi, eğitimsel seçenekleri genişletmek ya da sınırlandırmak, çocukları özel eğitim sınıflarına koymak, işe alımda ya da işten çıkarmak için kullanılır. Klinik ortamdaki eleştirel bir psikologun mücadele etmesi gereken şey, ayrımcı ölçüm araçlarının kurumlardaki uygulamalarda kullanımıdır.
09 Mart 2010
Twitter
Facebook
© Copyright 2013 - TODAP