LGBTİ Mahpuslar Tekli Hücrede Tutuluyor!

LGBTİ Mahpuslar Tekli Hücrede Tutuluyor!

Alanya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki LGBTİ mahpuslar tekli hücrelerde tutuluyorlar. İlk olarak Haziran 2015 tarihinde sivil toplum örgütlerine yazdıkları mektuplarda bu konuyu dile getiren mahpuslar kendilerine ya bir koğuş açılmasını ya da koğuşu olan bir hapishaneye sevk istediklerini belirtiyorlar. Mahpusların bu taleplerine ilişkin olarak Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği 3 Temmuz 2015 tarihinde Adalet Bakanlığı’na bir dilekçe ile başvuru yapmış ve Türkiye’nin bir eşcinsel mahpusu 8 ay tekli hücrede tuttuğu için mahkum olduğu AİHM kararına da atıf yaparak mahpusların tek tutulma hallerine son verilmesini talep etmiştir. Bu başvuruya ve Antalya Barosu Alanya Kadın Hakları Kurulu’nun ziyaretlerine rağmen LGBTİ mahpusların tek tutulma hali devam etmektedir.

Alanya Kadın Hakları Kurulu’na bağlı avukatların 8 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirdikleri ziyaret sırasında bu hapishanede tek tutulan LGBTİ mahpusların sayısının 14 olduğu öğrenilmiştir. Bu 14 mahpus günün 23 saati disiplin cezası alan mahpusların tutulduğu tekli hücrelerde tutulmakta ve günün sadece bir saati havalandırılmaya çıkarılmaktadırlar. Avukatların hapishane ziyareti sırasında hapishane müdürü bu uygulamaya mecbur olduklarını “cezaevinin kapasitesinin 480 olduğu ancak gün itibariyle  cezaevinde 1600’i aşkın hükümlü ve tutuklunun bulunduğu, çok fazla yer sıkıntısının olduğu son olarak yemekhanenin bir bölümünü koğuşa çevirdiklerini, mahkum profilinin fazla sayıda olduğu öncelikle uğraşlarının mahkumların can güvenliğini sağlamak olduğunu ve bu eşcinsel mahkumların ayrı koğuş vermenin zor olduğu, fiziki koşulların ayrı koğuş açmaya imkan vermediği eşcinsel mahkumların ise hücrelerde değil, tek kişilik koğuşlarda bulunduğu, aslında o tek kişilik koğuşlarda kalmak isteyen çok mahkum olduğu, eşcinsel mahkumlara diğer mahkumların çok kötü baktığı ve davrandığı, bu yüzden onları diğerleri ile aynı anda havalandırmaya çıkarmadıklarını” söyleyerek gerekçelendirmiştir. Kapasite fazlalığı LGBTİ mahpusların tek tutulmalarının gerekçesi olamaz, olmamalıdır. Bu uygulama en hafif ifadesiyle bir “kötü muamele”dir. “X Türkiye” olarak bilinen ve AİHM’de görülmekte olan davada, 8 ay boyunca tek tutulmuş olan bir eşcinsel mahpus nedeniyle Türkiye mahkum edilmiştir. Mahpusların, hücre cezası olmadan tek tutulması Türkiye’nin yasalarına da aykırıdır.

Mahpuslar, sivil toplum örgütlerine yazdıkları mektuplarda bu uygulamayı şu sözlerle dile getirmektedirler.

“Gerçekten çok daraldım. Hak etmediğim bir yerde hak etmediğim bir şekilde olmak ceza içinde ceza yatmak beni çok yıpratıyor (…) Günde sadece 1 saat bahçeye çıkma hakkım var sanki hücre cezam var. E o da yok, olsa inan bu kadar ağır gelmez.”

“Burada 15-20’ye yakın eşcinsel raporu olan arkadaşlarımız var. Fakat burda bize koğuş açılmıyor. Cezamızı ağırlaştırılmış müebbet cezası olan arkadaşlar gibi tekli hücrelerde çekmekteyiz. Bazılarının maddi durumu iyi olduğu için odasında tv, buzdolabı, çay makinesi gibi eşyaları vardır. Bazılarının ise hiçbir eşyası yoktur ve bir bardak çaya hasretlerdir. Bir koğuş ortamı olsa hepimiz orada yaşasaydık iyi kötü bir paylaşım içerisinde olurdurk. Günde 1 saat havalandırmaya çıkmaya hakkımız var ona da tek tek çıkartıyorlar. Hiç bir eşcinsel arkadaşımla oturup sohbet edemiyorum. Sizinde malumunuzdur eşcinsel olduğumuz için ailelerimiz tarafından dışlanıyoruz. Psikolojimiz zaten bozuktur. Birbirimize böyle zor zamanlarda destek olmamız gerekirken devlet tarafından soyutlanıyoruz.”

Alanya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki LGBTİ mahpusların tek tutulma hallerine son verilmelidir. Tek tutulma hali bir disiplin cezası olsa dahi kabul edilemez. “Hücre cezası” kendi başına bir kötü muamele, bir işkencedir ve kaldırılmalıdır. Bu nedenle, Alanya’da tutulan LGBTİ mahpuslar, kendi istekleri doğrultusunda ya  bu hapishanede açılacak olan bir koğuşa alınmalı ya da bir araya gelebilecekleri bir hapishaneye sevk edilmeli ve “hücre cezası”nın kaldırılması için gerekli girişimler başlatılmalıdır.

Biz aşağıda imzası olan sivil toplum örgütleri olarak bu taleplerimizin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.

Afyon LGBTİ Kuruluşu

Akdeniz Pembe Caretta LGBTQ

Bilgi Gökkuşağı

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ Çalışmaları Kulübü (BÜLGBTİ)

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü (BUSOS)

Bursa Özgür Renkler LGBTİ

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST)

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi

Dokuz Eylül Üniversitesi Eşit Şerit Topluğu

Edirne LGBTİ Çalışma Grubu

Erktolia

Erzincan Katre Kadın Oluşumu

Flu Baykuş

Görülmüştür

Hebun LGBT Diyarbakır

Hevi LGBTİ

İnsan Hakları Derneği Genel Merkez

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

İnsan Hakları Derneği Sakarya Şubesi

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

İzmir LGBTİ İnisiyatifi

Kaos GL

KESK Kadın Meclisi

Keskesor LGBTİ Diyarbakır Oluşumu

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği

Lambda İstanbul Derneği

LGBTİ Aileleri ve Yakınları Derneği (LİSTAG)

Liseli LGBTİ

Mahsus Mahal

Malatya Gökkuşağı LGBTİ İnisiyatifi

Mersin 7 Renk LGBTİ Derneği

Moira Kadın Dayanışma Derneği

MorEL LGBTİ

Muş Kadın Derneği (Mukadder)

Özgürlükçü Hukukçular Derneği

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği

Pozitif Yaşam Derneği

Sınır Tanımayan Kadınlar / Göçmen Kadınlarla Dayanışma Grubu

Siyah Pembe Üçgen İzmir

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD)

T-Klüp

Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği

Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği

Trabzon Mor Balık LGBT

Yeni Demokrat Kadın

Yoğurtçu Kadın Forumu

Queer Documentaries

02 Aralık 2015
Twitter
Facebook
© Copyright 2013 - TODAP